West Coast Swing och Styrdans markeras med avvikande färg.

Återkommande
Vad/Var
Arrangör/klubb





x
Newline events med Bossy Boots
30/9, 28/10, 18/11 3/12, 10/12
Kurs Avancerad nivå, Linköping Linedancers

5/10, 16/11
Öppen dans Församlingshemmet Ö.Eneby, Norrköping

26/10, 9/11, 14/12
Öppen fredagsdans hos Linköping Linedancers

19/10, 30/11, 28/12
Önskedans S:t Larsgatan 26, Linköping, Linköping




November
Vad/Var
Arrangör/klubb

December
Vad/Var
Arrangör/klubb

15 dec
Julfest i Nyby servicehus, Uppsala, 14-21
 

15 dec
Luciastomp Drakenbergssalen, Stockholm
 

28 dec
Julstompen 2018 kl. 18-23 IOGT-NTO Vetlanda
 

29 dec
Blender på Borgen, Norrköping Kl. 21-01
 


  * 2 0 1 9 *     *  2 0 1 9    
 *  2 0 1 9  *      *  2 0 1 9   *         2 0 1 9  *       *  2 0 1 9  *      
 *  2 0 1 9  *     2 0 1 9  *  

Januari
Vad/Var
Arrangör/Klubb

 

5 Jan
Öppen dans i Årstagården, Uppsala 13-18
 

25-27 jan
Crystal Boot Award, Blackpool
 

20-26 jan
Dansbandsvecka på Viking Cinderella
 

25-26 jan
Östgötabuggs Danskryssning för elever och vänner, Viking Cinderella
 

26 jan
Crystal Boot Award, CBA, med livesändningar från England, i Västra Frölunda
 

26 jan
Live stream Crystal Boot Awards (Linköping)
 


Februari
Vad/Var
Arrangör/Klubb

 

9 feb
Malene Jakobsen (DK) kommer till Uppsala
 

15-17 feb
Swedish Charity dance i Jönköping med Neville och Julie
 



Mars
Vad/Var
Arrangör/Klubb

 

8-9 mars
Gary O’reilly (IE) Gästar Västerås och Lucky Feet
 

15 mars
West Coast Swing, Ben Morris (US) in Oslo ( March Madness Retreat)
 

16 mars
Side by Side’s årliga vårfest med Jessica Boström
 

15-17 mars
Sunlight DanceParty med Rebecca Lee (MY) Klara Wallman (SWE) och Dee Musk (UK)
 

15-17 mars
Linedance på Visingsö med Razzle Boots, Fancy Feet & LineUp4dance

30 mars
Gary O’Reilly (IE) kommer till Folkets Park i Skurup kl. 14-22
 



April
Vad/Var
Arrangör/Klubb

 

6 april
Guillaume Richard (FR) kommer till Säterdalen, Dalarna
 

12-13 april
Dance party with Maddison Glover (AU) Sägnernas Hus utanför Mullsjö
 

13 april
East Heart Comptetion, Linköping 10-årsJubileum och avskedsfest med Jonas Dahlgren (SWE) och Barbara Seelt (NL)
 

13 april
Workshopdag i Karlstad med Ria Vos (NL)
 

25-29 april
Nordic WCS Championships 2019
 


Maj
Vad/Var
Arrangör/Klubb

 

3-5 maj
Lillpite Ullstrumpers välkomnar Niels Poulsen (DK) och Jessica Boström (SWE)till Nolia City, Piteå

 

10 maj
Sommar-KickOff i Kumla med Fred Whitehouse (IE)

25 Maj
Säsongspremiär på Eklidens festplats i Västra Harg, kl.21-01 Sannex spelar!
 

Juni
Vad/Var
Arrangör/Klubb


27-30 juni
Sverige dansar, Västervik
 

28-30 juni
U&Me Linedance Festival 2019 Umeå Folkets Hus.
Årets Line-up: Shane McKeever (IE), Roy Verdonk (NL), Jo och John Kinser (GB/US) och Jonas Dahlgren (SWE)
 


 

 


 


Juli
Vad/Var
Arrangör/Klubb


14-21 Juli
Svenska Dansbandsveckan i Malung Alltid v29
 

26-28 Juli
Dance Until You Drop, Estland Mer info kommer
 

27 Juli
Larz-Kristerz/DJ Jalle Ekliden Västra Harg
 


 


Augusti
Vad/Var
Arrangör/klubb


 

2-4 aug
Oslo, Norway: WCS Summer Weekend II with John Lindo (US)
 

9-11 aug
World Dance Masters 2019 in Blackpool, UK
 

24 aug
Tonårsfest i Kallinge, Blekinge
 

6 okt
Linedancetrip Alanya Oct 2019 med Gary O’Reilly (IE), Niels Poulsen (DK) och Jose Miguel Belloque Vane (NL)

 

1 Nov
Linedance i Sundsvall med Maddison Glover (AU)
 


 


 


 

  * 2 0 2 0 *     *  2 0 2 0    
 *  2 0 2 0  *      *  2 0 2 0   *         2 0 2 0  *       *  2 0 2 0  *      
 *  2 0 2 0  *     2 0 2 0  *  

18-22 Juni
E U R O D A N C E     2 0 2 0 !